Historia Wspólnoty

Historia Wspólnoty

Ośrodek Spotkań Małżeńskich w Jaworznie Diecezji Sosnowieckiej

Poczynając od 1993 r z inicjatywy i zachęty księdza Józefa Guta, ówczesnego wikarego w parafii MB Nieustającej Pomocy w Jaworznie, pary małżeńskie z Jaworzna zaczęły uczestniczyć w weekendach organizowanych przez ośrodek krakowski Spotkań Małżeńskich. Wiosną 1995 r odbył się w parafii pierwszy cykl Wieczorów dla Zakochanych, w którym uczestniczyło blisko 30 par. Do chwili obecnej w Wieczorach dla Zakochanych oraz wyjazdowych Rekolekcjach dla Narzeczonych uczestniczyło łącznie ponad 570 par.

We wrześniu 1998 r z pomocą pary liderów z ośrodka krakowskiego odbył się pierwszy w diecezji „Weekend Małżeński”. Od tamtej pory w zorganizowanych przez nasz ośrodek rekolekcjach małżeńskich uczestniczyło ponad 200 małżeństw oraz 16 kapłanów i kleryków. Osoby duchowne uczestniczące w takich rekolekcjach pogłębiają swój dialog z Bogiem oraz pomiędzy sobą. Zdobywając doświadczenie dialogu księża mogą także wspomagać swoją posługą duszpasterstwo rodzin w ramach Spotkań Małżeńskich lub innych wspólnot.

Aktualnie nasz ośrodek tworzy 21 małżeństw oraz 6 kapłanów, pracujących w różnych parafiach diecezji. Zgodnie ze statutem od 2004 r działaniami ośrodka kieruje Zarząd złożony z 4 małżeństw.

Zapraszamy także Was – drodzy małżonkowie i narzeczeni – na spotkanie ze sobą i z Bogiem poprzez DIALOG