Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

PODŁĄCZENI – Forum Świadomych Rodziców

5 października 2022 @ 21:00 - 22:00

Otoczenie, w którym poruszają się młodzi ludzie rozdziela się na świat realny i rzeczywistość wirtualną. Trudno ocenić jednoznacznie, która z tych rzeczywistości dominuje. W dużym stopniu zależy to od cech indywidualnych, lecz również od środowiska, w jakim przebywa młody człowiek. Te dwie rzeczywistości często posługują się odmiennym kodami językowymi, co sprawia, że rodzice jak również nauczyciele nie znając tego języka, który ciągle się rozwija, nie mają pełnej świadomości, z jakimi treściami spotykają się ich dzieci. Tradycyjne sposoby ochrony dzieci przed szkodliwymi  treściami, które sprawdzały się przez wiele pokoleń mają coraz mniejsze zastosowanie. Warto również podkreślić, że Internet i media społecznościowe to nie tylko zagrożenia, to również narzędzia, które dają wspaniałe możliwości rozwoju w wymiarze, jaki nie był dostępny wcześniej. Ważne jest jednak, aby te narzędzia służyły do rozwoju a nie podporządkowywały młodego człowieka zagarniając jego czas, energię i umysł.

Można się spotkać z postawami rodziców, którzy to ignorują lub czują się bezradni tłumacząc sobie, że przecież zawsze tak było, bo kiedy byłem młody, to nie o wszystkim można było rozmawiać z rodzicami. A tak w ogóle mnie to nie dotyczy, bo… nie korzystam z Internetu i z mediów społecznościowych, a moje dzieci mają wiele zajęć, a ja wiem, co one robią. Brzmi to bardzo uspokajająco i może tak być w rzeczywistości, lecz może to być tylko pozór zewnętrzny.
Warto mieć świadomość, że otoczenie, w którym przebywa dziecko ma również na niego wpływ. Jeśli nie masz świadomości odmiennego języka komunikacji i zagrożeń to nie będziesz w stanie pomóc dziecku, kiedy takiej pomocy będzie oczekiwało. Wtedy o pomoc zwróci się do kogoś innego, co może zakończyć się szczęśliwie, choć czasem kończy się tragicznie. … jestem na bieżąco z nowinkami technicznymi i mam pełną kontrolę nad tym, co oglądają moje dzieci. Krótko ujmując, taka postawa rodzica graniczy z naiwnością. Po pierwsze rozwój technologii postępuje tak szybko i w tylu kierunkach, że nie sposób być ekspertem we wszystkich dziedzinach. Po drugie przy dostępnych narzędziach elektronicznych nie ma już możliwości zapewnienia pełnej kontroli.

Co zatem mogą robić rodzice w takich czasach, które zaskakują nas coraz bardziej?

  1. Nie tracić kontaktu z dziećmi kochając je bezwarunkowo, dając im poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń do rozwoju. Rodzice są dla dziecka najważniejszymi osobami na świecie, chyba, że świadomie lub nieświadomie zrzekną się tej ważnej roli na korzyć kogoś innego.
  2. Budować w dzieciach poczucie własnej wartości poprzez traktowanie ich z szacunkiem od najmłodszych lat oraz pokazywać im, że są dla nas ważne i mogą mieć wpływ, bo ich wysłuchujemy i liczymy się z ich zdaniem. W praktyce więcej wsłuchiwania się w to, co mają do powiedzenia i zadawanie pytań a mniej pouczania.
  3. Pomagać dzieciom rozwijać się i dokonywać samodzielnych wyborów pomiędzy dobrem a złem, sprawami pożytecznymi a nieistotnymi, własnym rozwojem a konsumpcją, wnoszeniem wartości a postawą należy mi się. Od umiejętności dokonywania tych wyborów zależy pomyślność w życiu. Możemy im w tym pomóc, lecz nie możemy ich wyręczyć.
  4. Nauczyć dzieci dbania o swoje wartości i odnoszenia się z szacunkiem do odmienności, na jakie natknie się dziecko w swoim bliższym i dalszym otoczeniu. Kanały dostępu różnych treści rozwijają się tak szybko, że nie sposób ich kontrolować, a tym samym uchronić dzieci przed szkodliwymi treściami, będą to musiały robić same dzieci, jeśli chcą żyć pełnią życia.

Rzeczywistość nie zawsze jest łatwa do odczytania i coraz częściej, jako rodzice spotykamy się z sytuacjami, które nas całkowicie zaskakują. Możemy próbować ogarnąć to szybko zmieniające się otoczenie samodzielnie, a możemy dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami i skorzystać z ich doświadczeń w atmosferze zaufania, tworząc Forum Świadomych Rodziców pod hasłem PODŁĄCZENI. Przystępując do forum jesteśmy gotowi dzielić się uczciwie i szczerze swoimi doświadczeniami i oczekujemy tego od wszystkich uczestników. W tej wymianie korzystamy z prostych  narzędzi organizowania spotkań dostępnych w Internecie, a okazjonalnie organizując na żywo, spotkania w większej grupie.

Nie szukamy tematów na zewnątrz, bo jesteśmy przekonani, że wokół nas tak dużo się dzieje, że zapewne tych tematów nam nie zabraknie. Nie poszukujemy również ekspertów spoza naszego grona, bo jeśli zbierzemy nasze doświadczenie i mamy gotowość do podzielenia się tym doświadczeniem w atmosferze wzajemnego szacunku, uczciwości i odpowiedzialności za słowa, to  znajdziemy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas tematy i problemy.

Podczas każdego spotkanie skupiamy się na jednym konkretnym problemie wychowawczym, który na wstępie przedstawi ktoś z uczestników.

Każde spotkanie jest podzielone na trzy części.

  1. Po krótkim wprowadzeniu organizacyjnym, wybrana osoba spośród uczestników, która już się na to zdecydowała, przedstawi problem lub temat związany z wychowaniem, który jest dla niej ważny. Opisze również tło tego tematu oraz próby rozwiązań, jakie do tej pory podjęła. Następnie zada pytanie – co można by jeszcze z tym zrobić? To pytanie jest skierowane do wszystkich uczestników spotkania.
  2. W drugiej części będziemy się mogli podzielić swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i przemyśleniami odnośnie tego tematu.
  3. Na zakończenie osoba przedstawiająca problem podsumuje te wypowiedzi i powie, w jaki sposób zmieniło się jej spojrzenie i co konkretnego może to wnieść do jej dalszego postępowania w tym temacie. Jeśli spotkanie będzie inspirujące, to zapewne zachęci kogoś z uczestników do przedstawienia swojego tematu na kolejnych spotkaniach. Przed zamknięciem spotkania przyjmiemy zgłoszenia osób, które chciałyby przedstawić swój problem na kolejnym spotkaniu i ustalimy, kto konkretnie będzie to przedstawiał.

Details

Date:
5 października 2022
Time:
21:00 - 22:00
Website:
https://us02web.zoom.us/j/85901492004

Organizer

Jerzy Kołodziej
Phone
+48 606 142 473
Email
jerzy.kolodziej@gmail.com

Venue

Online na zoom
View Venue Website